...kde jsme byli


Výlet do ptačí rezervace (http://zwin.be/) a motýlí farmy (http://www.vlindertuin-knokke.be/siteEN/index.php) u belgického města Knokke - Het Zwin

Výlet do ptačí rezervace (http://zwin.be/) a motýlí farmy (http://www.vlindertuin-knokke.be/siteEN/index.php) u belgického města Knokke  - Het  Zwin
 
[ 3. ledna 2008 | Autor: MH ]
 
 Pokud budete někdy v Belgii, určitě se zajeďte podívat  na sever k hranicím s Holandskem do ptačí rezervace a motýlí zahrady. Vlakem se velmi pohodlně dostanete  z Bruselu až do městečka Knokke. Za tamním  nádražím se dáte  vlevo přes stanice místních busů a ještě jednou doleva a za rohem objevíte stánek, kde se prodávají jízdenky na pobřežní tramvaj a také – což naše holčičí výprava vyzkoušela – je zde možné výhodně koupit celodenní  jízdenku na místní bus, který kyvadlově jezdí od nádraží k motýlí zahradě  a dále pak k ptačí rezervaci. V ceně této jízdenky  ( 5,20 euro) je vstup do ptačí rezervace (můžete si zvolit i vstup do motýlí zahrady, ale dražší vstupně  je  do ptačího světa, takže je to výhodnější). Vstupné do motýlí farmy je pak třeba si zaplatit (4,80 euro).
Autobusem č. 13  jsme jely od nádraží až na konečnou, kde se nacházela ptačí rezervace. Už na zastávce nás přivítali čápi, kteří ladným krokem přišli požebrat něco dobrého k snědku. K našemu překvapení čápi pak byli na každém kroku.  Prohlídka rezervace začíná minizoo ptáků, která plynule přejde v mořský – snad by se dalo napsat záliv- či spíše mořské mokřady – byly jsme tam po odlivu a s námi spoustu místních s holinkami, aby se mohli brodit mořskými kalužemi.  A najednou se octnete v pohádce, kde můžete v němém úžasu pozorovat  hejna různých ptáků. Buď jako my na vlastní oči nebo prozíraví si vezmou  dalekohled či si jednotlivé druhy vyhledávají v atlase, který si samozřejmě přinesli z domova. Na druhé straně mokřadu, na vyvýšenině se ptákům do letu pletly papíroví draci, které si tam děti pouštěly. Foukalo tam docela dost, takže kapuce u bund našly své uplatnění. Pomalinku jsme si vše procházely a vůbec se nám nechtělo opustit čarokrásné území. Krom ptáků jsme v různých kanálech, potůčkách a kalužích mohly vidět třeba kraba.
A teď trocha info z netu: Přírodní rezervaci Het Zwin tvoří Svérázná krajina písečných dun, mělkých vodních ploch a mokřin, které jsou  částečně zaplavovány mořskou vodou. Chráněné území se rozkládá na ploše 150 ha, z toho 60 ha je přístupných veřejnosti a 125 ha patří Belgii, zbytek Holandsku. Přírodní rezervace Het Zwin je velmi známým hnízdištěm čápů, v zimě se zase stává dočasným útočištěm ptactva, přilétajícího z mrazivého severu. Ideální podmínky pro svůj růst tady nalezla řada druhů rostlin, zvláště slanomilných. To vytváří podmínky pro výskyt zcela specifických druhů rostlin, které v létě pokrývají duny kobercem purpurových květů O zřízení rezervace se zasloužil vášnivý ornitolog hrabě Leon Lippens, který v roce 1952 usoudil, že je nejvyšší čas jedinečný biotop s vysokým počtem vzácných ptačích druhů zachránit.
 Pak jsem znovu sedly do busu a v rámci celodenní jízdenky jely do cca 2 km vzdálené motýlí zahrady . No zahrada, spíš to byl větší skleník, ale uvnitř nás čekala další pohádka. Nádherně sesazené zátiší z rostlin, zurčící voda a spoustu poletujících motýlů. Někteří si  hodovali na talířcích s ovocem, či sosali dobroty z květů rostlin a někteří dokonce  odpočívali i na tělech návštěvníků. Návštěvníci, kteří tam  nebyli poprvé,  si přinesli jablka či jablečné pyré a mlsní motýlci se na jejich dobroty slétali ze všech stran. Nádherná relaxace.
     


               
(c) Marie Heřmánková, 2006-16 Publikování nebo další šíření obsahu serveru www.hermanci.cz bez souhlasu autora není dovoleno.
TOPlist