...kam zajít


Kam do divadla ?

aneb co se nás chytlo za srdíčko
 
[ | Autor: MH ]
 


Vinohradské divadlo - Lev v zimě 
Mám radost, když vše je jak má být, na svých místech (ženy hrajou ženy a muži zase mužské role), žádné extra buřty a rádoby aktuální narážky na současnost, či hrané odbourávání se herců, ale "jen" poctivé divadelní řemeslo. Ráda se budu pro tento zážitek do Vinohradského divadla vracet.

Národní divadlo - balet Bajadéra.
Velký zážitek a nadšení z baletu Bajadéra  v hlavní roli sólista finského baletu Michal Krčmář, ani jsem nedutala nad tou krásou, sladění pohybu, kostýmů, scény....

Národní divadlo  - V rytmu swingu buší srdce mé,
šla jsem na něj unavená, vyšťavené a po pár minutách jsem byla svěží a v pohodě.

Divadlo Ungelt  - Skořápka, autor Marcin Szczygielski .
Příběh dvou žen, které jsou rozdílné jako den a noc a přeci se z nich stanou kamarádky. Byla jsem zvědavá na Alenu Mihulovou na divadle a bylo to příjemné překvapení. A ještě když na letní scéně vyjde počasí v podobě teplého večera....

Stavovské divadlo - Audience u královny Krásné představení, ve kterém vyniklo, že je třeba, aby se povedl text, režie - tu oceňuji nejvíc  a také to, že partneři Ivy Janžurové vůbec nebyli v jejím stínu.

Národní divadlo - Chvění, Romeo a Jůlie (obojí balet).
Chvění Petra Zusky  mi vyrazilo dech, ani v nejbujnějších snech jsem si nemohla vyfantazírovat co uvidím. Netušila jsem, že by někdo uměl zhmotnit to, na co já se bojím pomyslet. Musím jít ještě jednou, dvakrát, třikrát.....asi budu závislaá.

Národní divadlo  - Manon Lescaut, Vítězslav Nezval,
hezké představení, zaujal Vladimír Polívka http://www.narodni-divadlo.cz/cs/predstaveni/9396?s=305

Divadlo Studio dva - Poprask na laguně -
Eva Holubová, Bob Klepl a další milé herecké tváře, záruka, že bude bolet břicho od smíchu.

Vinohradské divadlo - Hašler od Pavla Kohouta -  Petr Rychlý hraje a zpívá Hašlera, představení, které chytne za srdce a stejně jako u Hašlerových písní nevím proč - dalo by se říci kýč, ale kýč, který všichni potřebujeme http://www.divadlonavinohradech.com/divadelni-hra/HASLER

Divadlo Na Jezerce - Generálka - Jiří Hubač,
excelující Jiřina Bohdalová a Radek Holub, jak to ta ženská stíhá uchodit, uhrát ? Herecký koncert ! http://www.divadlonajezerce.cz/Divadelni-Hra-43-Generalka-Jiri_Hubac

Divadlo Ungelt - Mezi úterým a pátkem - Joanna Murray-Smith, mám ráda jejich představení na letní scéně, užívám si jejich profi přístupu i neobvyklého místa a nápadu, hrát zde divadlo. Jen pan ředitel by neměl hrát.

Letní scéna divadla Ungelt - Drobečky z perníku -
v hlavní roli Simona Stašová, která za tuto hru dostala Cenu Thalie. Herecký koncert všech na jevišti, ani jsem nedutala. Jen mě nepříjemně překvapil vlahý potlestk diváků.  http://letniscenaungelt.kulturniportal.cz/porad/9-drobecky-z-perniku/

Letní scéna divadla Ungelt - Pan Halpern a pan Johnson - v hlavních rolích Petr Kostka a František Němec, moc ráda jsem si to vychutnala. http://www.divadloungelt.cz/repertoar/pan-halpern-a-pan-johnson/

Studio Dva - Vysavač, v hlavní roli Bohuslav Klepl, komedie Patrika Hartla, o fous horší než Hvězda, ale na nic si nehraje a ráda jsem se u ní zasmála

Studio Dva - Hvězda, v hlavní roli s Evou Holubovou, komedie Patrika Hartla zaručeně rozežene špatnou náladu

Divadlo Ungelt - Kurtizána, v hlavní roli Chantal Poullain a Regina Rázlová, která si na jevišti užívá a umí to předat i na diváka

Divadlo Viola - Žena z Korinta - úžasné vidět hrát Hanu Maciuchovou tak z blízka

Divadlo Viola - Neumím jinak než s láskou - Tatiana Vilhelmová jako rozervaná Božena Němcová, mráz běhal po zádech

Národní divadlo - Radúz a Mahulena (Julius Zeyer)
Poetika, hudba a výkony hlavních představitelů  - úchvatné.
Národní divadlo - Stavovské divadlo - www.narodni-divadlo.cz
Nemělo chybu představení od Edmond Rostand Cyrano z Bergeracu v Národním divadle. Ani jsme nedutli a vydrželi koukat cca 3 hodiny. Nádherně zpracovaná klasika se vším všudy - kulisy, kostýmy, verše..... tetelili jsem se blahem. I když za námi seděl pár, kde žena stále vysvětlovala muži....to je ten, co v Ordinaci (seriál TV Nova) má tu hospodu na vesnici a bar ve městě...rozuměj Alexej Pyško, a tak to bylo u každého herce.  Naneštěstí muž neuměl šeptat, takže jsme vše slyšeli také. Nejdojemnější byl zájezd studentů ... i když stále hlučeli ale při scéně, kdy Cyrano pronáší pod oknem řeč za krásného Kristiana, aby jí obměkčil srdce Roxany, která díky vroucím slovům pozve Kristiana k sobě, tak jedna studentka nevydržela a nahlas se opravdu od srdce podivila této nespravedlnosti. Jakto, že zve toho krásného a ne toho moudrého ? Celé hlediště jí zatleskalo, takže herci nevěděli, zač se jim tleská. Klidně bych šla ještě jednou. NÁDHERA!
Revizor (V. Gogol) a Pygmalion (G.B.Show)
Určitě nejvíce se nám líbilo představení Pygmalion. Herecký koncert měl spád a Petra Špalková v roli Lízy byla přesvědčivá a získala si naše divácká srdíčka.
Představení Revizor, které mám moc ráda, bylo obsazeno  super hereckými hvězdami....každá dostala svůj prostor, z čehož jsem se občas přistihla myšlenkami úplně jinde. Zkrátka bylo to rozvleklé, pro mě důležité repliky byly vyndány a když hejtman sní o funkci předsedy poslanecké sněmovny místo generálského, tak mi to zavánělo už docela laciným podkuřováním. A zasazení hry do doby  komunistické se mi také nelíbilo.
Pohlazeníčkem byli Naši furianti v Národním - prostě klasika je klasika. Co role to hvězdné obsazení a dialogy Ondřeje Pavelky s Davidem Prachařem - nádhera. Tihle herci hrají i tkaničkami od bot.


Divadlo  v Řeznické (www.reznicka.cz)

Nezapomenutelným divadelním zážitkem bylo představení Římské noci  od  Franco D´Alessandro v podání  Simony Stašové a Oldřicha Víznera. Příběh vypráví o třicetiletém přátelství mezi americkým dramatikem Tennessee Williamsem a italskou herečkou Annou Magnani. Bude vám běhat mráz po zádech. Na jevišti skoro hmatatelně visí ve vzduchu lidská potřeba mít přítele – nebýt sám na starosti i radosti.
  I Balada o smutné kavárně  (Carson McCullersová / Edward Albee) je nezapomenutelným divadelním pohlazením.  Hlavně nás hladili Simona Stašová  a Marko Igonda. Jednou větou - jde o lásku, kdy  ten  koho milujeme, miluje někoho jiného a ten jiný miluje zase nás…. 

Zločin a trest, bylo to hezké, ale když se čte knížká, dá to víc.

  Divadlo Na zábradlí (www.nazabradli.cz)
Ani jsme nedutali při Perfect Days  od Liz Lochhead
Hrají: Zuzana Bydžovská, Milena Steinmasslová, Jorga Kotrbová, Pavel Liška, Martin Zbrožek ……
Příběh čerstvé čtyřicátnice, která žila svou kariérou  a najednou je tu touha mít dítě, potřeba porozumět vztahu mezi dospělou dcerou a stárnoucí matkou…..

  Divadlo pod Palmovkou  (www.divadlopodpalmovkou.cz)
Kean, napsal A. Dumas ,J.-P. Satyre. V hlavní roli  Jiří Langmajer, zdálo se nám, že tato role byla psána přímo pro něho. Někdy se můžeme stát obětí sami sebe.
 O myších a lidech, John Steinbeck. V hlavních rolích Stanislav Lehký a Rostislav Čtvrtlík. Je jedno, jestli jde o sen o  malé farmě či jiný…. a někdy skončí, protože naše životní cesta, i přes naši veškerou snahu, k němu nevede.
Kočka na rozpálené plechové střeše, T. Williams, hra se nám líbila, hlavně proto, že jsme před tím viděli v Řeznické Římské noce...hru o jejím autorovi.
Lakomec ( Moliere) Ráda jsem si osvěžila nádherný  text hry v  podání souboru  Opavského divadla. Oceňuji zajímavé kostýmy, ale na scénu se mi koukalo tak nějak jako u nás ve skladě…… a  z vysvětlení  rodinného příběhu udělat frašku ????

  Divadlo Kalich  (www.kalich.cz)
Na Nahniličko od Jana Krause se musí v den zahájení předprodeje vstupenek stát fronta, ale pak jste svědky toho, jak se baví ti (Ivana Chýlková, Eva Holubová, Jan Kraus, Bohumil Klepl, …..)  na jevišti i ti (diváci) ve hledišti.
 Natěrač, Donald Churchill. Pavel Zedníček a Jana Paulová nás nenechali vydechnout a od smíchu nás bolela břicha ještě druhý den.
 I  při  hře Drahouškové od Dany Laurentová opět v podání Pavla Zedníčka a Jany Paulové jsme se zalykali smíchy. 

    Viola (www.divadloviola.cz)
Adresát neznámý  od Kressmann Taylor. Ani jsme nedutali při hereckém koncertu Jana Hartla a Jiřího Dvořáka.  Při představení o přátelství  vám  běhá mráz po zádech, zpytujete vlastní svědomí a ….. radši si to běžte zažít na vlastní kůži.
Novecento (Magické piano) od Alessandra Baricca. Musím přiznat, že jsem lístky koupila pod vlivem udělení ceny Thálie Davidu Prachařovi za tuto hru. A dobře jsem udělala. Líbilo se a k přijemnému zážitku přispělo i setkání  s bývalou paní učitelkou Báry, která seděla s námi v boxu a dala  nám tip na další hudební pohlazeníčko a také v publiku ukázala paní Soňu Červenou - dámu, která hrála u Voskovce a Wericha. 
Snad každé představení ve Viole je pohlazením - tak i Dárek pro Borise Rösnera bylo pohlazeníčko plné poezie, písní a vůní vína.

  Divadlo Komedie (www.prakomdiv.cz )
 Utrpení knížete Sternenhocha (L.Klíma)
A nakonec Utrapení knížete Sternenhocha....nemám ráda horory a psycho už vůbec ne, takže celé představení jsem se probála....což na druhou stranu svědčí, že představení se povedlo - hrůzu mi naháněly kostými herců, nasvícení, hudba, hlasy. Pokud máte rádi tento styl, určitě se jděte podívat. Jak po představení řekla moje sestra....to je na panáka. Tak příjemné strachy.


  Divadlo bez zábradlí (http://www.bezzabradli.cz)
Hrdý Budžes Irena Dousková - smích až do omdlení těla i duše ale také mrazení z dob minulých. Já skládám poklonu autorce za to, jak se jí podařilo slovy vyjádřit pocity mého dětství. Punčocháče na hlavě...tak to jsem přesně já. A jestli chcete vidět, jak z herce tryská radost z hraní všemi směry (i do posledních řad), tak se jděte pokochat paní herečkou Bárou Hrzánovou. Její kontakt s divákem při závěrečné děkovačce jsem u žádného jiného herce nezažila - velká poklona.

(c) Marie Heřmánková, 2006-16 Publikování nebo další šíření obsahu serveru www.hermanci.cz bez souhlasu autora není dovoleno.
TOPlist